|

Bieszczady – Dwernik Kamień 1004 m n.p.m.

W tym poście prezentujemy opis wycieczki na niewysoki, bo mierzący tylko 1004 m n.p.m. i rzadko odwiedzany przez turystów bieszczadzki szczyt Dwernik Kamień. Główny szczyt Dwernika to wychodnia skalna z której podziwiać możemy malowniczą panoramę na bieszczadzkie połoniny, takie jak: Wetlińska, Caryńska, Smerek, Wielką i Małą Rawkę oraz Bukowe Berdo czy też Tarnicę. Dwernik Kamień znajduję się w okolicach wsi Nasiczne, poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dlatego jest to interesująca propozycja wycieczki dla miłośników psów. Warto całą rodziną wybrać się na tą trasę ponieważ po drodze znajdziemy wiele wiat i ławeczek na których będziemy mogli odpocząć i delektować się pięknymi krajobrazami. Trasa prezentowanej wycieczki nie jest znakowanym szlakiem PTTK a gminnym szlakiem turystycznym, jednak pomimo tego jest on dość dobrze oznakowany czerwonym kolorem, więc nie powinniśmy się na nim zagubić. Lokalizacja: Polska → Podkarpacie → Bieszczady Miejsce startu: parking we wsi Nasiczne Miejsce powrotu: parking we wsi Nasiczne Długość trasy: około 5km Suma wzniesień: 370m Czas przejścia: 2-3 godzin Trudności: Brak trudności technicznych Mapa: Compass – Bieszczady  
Kamien_Dwernik
Mapa opisywanej trasy – zaznaczona niebieskim kolorem
 
Wiata z paleniskiem na parkingu we wsi Nasiczne
Wycieczkę zaczynamy z darmowego parkingu we wsi Nasiczne. Jego lokalizację znajdziecie tutaj: Parking jest bardzo obszerny więc bez problemu znajdziemy na nim miejsce dla naszego pojazdu. Oprócz miejsc parkingowych znajdziemy tam również wiatę z paleniskiem, a także ławeczki oraz tablice informacyjne m. in. z mapą okolicznych szlaków. Nieopodal płynie Nasiczański potok. Miejsce to pozwoli nam na wypoczynek po przebytej trasie.
Mapa okolicznych szlaków jaką znajdziemy na tablicach informacyjnych przy parkingu
Minąwszy wiatę położoną nad brzegiem Nasiczańskiego potoku i za drogowskazem “Ścieżka dydaktyczna” ścieżką wchodzimy do lasu. Początkowo troszkę stromo podchodzimy szutrową ścieżką. Przechodzimy obok pierwszej tablicy ścieżki dydaktycznej i dalej maszerujemy przez las, aż dojdziemy do szutrowej drogi. W miejscu przecięcia się szlaku z drogą znajdziemy stół i ławy, na których możemy odpocząć i delektować się wspaniałym widokiem na Połoninę Caryńską.
Stół i ławy przy stokówce z Nasiczego do Zatwarnicy i piękny widok na Połoninę Caryńską
Przechodzimy przez drogę i dalej ścieżką pniemy się w górę. Mijamy pierwsze wychodnie skalne na naszej trasie i kontynuujemy marsz leśną ścieżka oznakowaną czerwonym kolorem. Szlak nie jest już tak stromy jak na początku. Osiągnąwszy zalesioną grań dochodzimy do ławeczki, z której podziwiać możemy widok na Oryt i dolinę Sanu.
Ławeczka z panoramą Orytu i doliny Sanu
Dalej kontynuujemy podejście leśną granią wśród plątaniny korzeni i po kilkunastu minutach marszu las ustępuje odkrywając grań. Naszym oczom ukazują się wspaniałe wychodnie skalne biegnące wzdłuż ścieżki oraz przepiękna panorama na bieszczadzkie połoniny. Idziemy jeszcze kilkadziesiąt metrów granią w kierunku zachodnim i docieramy do szczytu Dwernik Kamień (1004 m. n.p.m.). Dawniej szczyt ten zwany był przez mieszkańców Holicą. Istnieje również legenda, że w okolicy przełączki u podnóży grzbietu Dwernika znajdowała się dawniej stajnia, w której zbójnicy przetrzymywali bydło i konie przed dalszym transportem na Węgry, gdzie zostawały sprzedawane. W okolicach szczytu Dwernik Kamień znaleźć możemy mogiły żołnierzy oraz okopy z okresu I Wojny Światowej. W tym okresie przebiegał tu bowiem front działań wojennych. Zejście Z Dwernika Kamienia mamy kilka możliwości zejścia. Możemy schodzić do Nasicznego tą samą trasą, którą przyszliśmy. Możemy również zejść ścieżką przyrodniczo-historyczna Hylaty do miejscowości Zatwarnica, gdzie po drodze będziemy mogli podziwiać wodospad na Hylatym.  
Wodospad na Hylatym
Kolejną możliwością jest kierowanie się do stokówki Sękowiec – Nasiczne i zejście nią do miejscowości Sękowiec lub powrót do parkingu w Nasicznym. Jednak obecnie (stan na 2018 rok) na odcinku zaznaczonym na mapie prowadzona jest wycinka drzew. Przez co szlak w tym miejscu jest zamknięty a ścieżka mocno rozjeżdżona przez maszyny leśnie. Mimo to warto odwiedzić wodospad na Hylatym, choćby dojeżdżając do miejscowości Zatwatnica i stamtąd krótkim spacerem dotrzemy pod wodospad.
Kamien_Dwernik_1
Część szlaku na której prowadzona jest wycinka drzew – stan na 2018 rok
  Trasa przedstawiona w tym poście zakłada zejście w dół do parkingu w Nasicznym, dokładnie tą samą ścieżką, którą weszliśmy ma szczyt Dwernik Kamień.

Similar Posts