|

Hiszpania – Chulilla

Chulilla (czyt. Chulija) to niewielkie hiszpańskie miasteczko położone w odległości około 60 km od miasta Walencja. Miasteczko to jest położone w urokliwym miejscu na wzgórzu nieopodal ogromnego kanionu. Chulilla znana jest głównie w światku wspinaczkowym, a to za sprawą świetnego wspinania i ogromnej ilości dróg wspinaczkowych jakie znaleźć można w kanionie rzeki Turia. Kanion długi na ponad 10km jest wspaniałym miejscem do wspinania, a także spacerów, biegania i wypoczynku. Przez wąwóz, wzdłuż rzeki Turia biegną ścieżki turystyczne. Na jednej z nich znaleźć można dwa fantastyczne podwieszane mosty. Natomiast ściany kanionu oferują wspaniałe miejscówki do wspinania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mapy szlaków turystycznych znajdziemy niemal na każdym kroku.

Dojazd

Do Chulilla mamy wiele możliwości dojazdu. My wybraliśmy podróż samolotem. Podróż samolotem najlepiej zakończyć w Walencji. Następnie mamy dwie możliwości dostania się do Chulilla. Pierwsza to wynajęcie samochodu i podróż w głąb serca Hiszpanii po wyśmienitej jakości drogach. Podróż samochodem z lotniska zajmuję około godzinki. Druga możliwość to dojazd autobusem, który kursuje z głównego dworca autobusowego w Walencji i zazwyczaj odjeżdża o około 18:00. Więcej informacji dotyczących komunikacji autobusowej znajdziecie na stronie: http://www.hispanochelvana.com/ Również Barcelona lub Madryt są dobrymi miejscami do przylotu. Z obu miast do Chulilla możemy dostać się wypożyczonym samochodem tudzież pociągiem. Komunikacja kolejowa jest tu bardzo dobra. Na poniższej stronie bezproblemowo znajdziecie połączenia kolejowe w Hiszpanii: http://www.renfe.com/ Możliwy jest również dojazd samochodem z Polski. Jak rzecze stare powiedzenie „Do odważnych świat należy” Widzieliśmy samochody z Czech, Polski a nawet Finlandii.

Zakwaterowanie

Nocleg w Chulilla bardzo prosto można znaleźć na popularnym serwisie https://www.airbnb.com/ , ale apartamenty czy kwatery nie są jedyną opcją nocowania w Chulilla. Kolejną możliwości jest schronisko, które znajduję się nad samym kanionem i z którego podziwiać możemy piękne widoki. Do dyspozycji są pokoje kilkuosobowe jak i wieloosobowe. Mamy również możliwość rozbicia namiotu, a także zaparkowania vanem czy kamperem. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: http://www.elaltico.com/ . Jest też opcja dla prawdziwych twardzieli czyli nocleg na dziko. Wokół Chulilla znajdziemy dużo przestrzeni do rozbicia namiotu. Jednak zróbmy to na uboczu, tak żeby nie być zbyt nachalnym i pamiętajmy, że kanion rzeki Turia znajduję się na terenie rezerwatu. Wielu Hiszpanów zjeżdża do Chulilla z całego kraju swoimi samochodami przerobionymi a raczej przystosowanymi do bycia kamperem. Parkują gdzieś na uboczu lub na parkingach by spokojnie spędzić noc oraz swój wolny czas.

Udogodnienia i wyżywienie

W miasteczku znajdują się krany z woda zdatną do picia, więc nie będziemy mieć problemu z jej deficytem. Nieopodal boisk sportowych do naszej dyspozycji są publiczne prysznice, jednak tylko w godzinach od 9 do 12. Aby móc z nich skorzystać musimy zakupić żeton w kiosku na rynku miasteczka. Żeton wystarcza na 10 minut i kosztuje 1 euro. Na rynku a bardziej ryneczku Chulilla znajdziemy 2 sklepy spożywcze (szału zakupowego w nich nie ma ale z głodu nie umrzemy) . Jest też piekarnia, sklep wspinaczkowy, kilka pubów, gdzie serwowane jest również pyszne jedzenie oraz wspomniany już wcześniej kiosk a raczej sklepik z artykułami niespożywczymi. Wszystko otwarte jest od rana do wieczora. Jednak pamiętać należy o sjeście w godzinach około południowych. Nieopodal rynku znajdziemy również informację turystyczną. Mieszkańcy miasteczka w niewielkiej ilości mówią po angielsku jednak są bardzo przyjaźni i pomogą nam mimo bariery językowej.

Atrakcje

Główna atrakcją Chulilla jest wspinanie, ale jak sami wspominaliśmy każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wokół miasteczka jest kilka szlaków, które posłużą nam na fantastyczną pieszą wycieczkę. W wielu miejscach można również jeździć rowerem, więc wycieczki piesze bez problemu zamienimy na rowerowe. Dla osób tęskniących za zwiedzaniem i miejskim życiem polecamy odwiedzenie Walencji. Walencja to bardzo duże i piękne miasto. Na każdym kroku spotkać można wiele zieleni i odczucie wolnej przestrzeni. Miasto to nie jest stłoczone budynkami jak pozostałe europejskie metropolie. Poza tym architektura miasta jest bardzo piękna i nowoczesna, która wspaniale komponuje się z zabytkowymi budowlami. Warto odwiedzić Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli miasto nauki i sztuki. Jest to ogromy kompleks budynków, zwany przez mieszkańców miastem przyszłości, na który składają się: planetarium, kino IMAX, największe w europie oceanarium, muzeum nauki (podobne do Centrum Nauki Kopernik) w którym znajduję się ogromne wahadlo Foucaulta oraz scena na której grane są spektakle czy też opery. Warto również wtopić się w tłum i pospacerować po Walencji, zobaczyć jak żyją jej mieszkańcy. Zachęcamy do próbowania lokalnych przysmaków jak paella, chorizo, Jamón serrano, pomarańczy, oliwek i kozich serów.
Mapa szlaków wokół Chulilla

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.