|

Podkarpacie – Czarnorzeki

Czarnorzeki – gdzie to jest

Czarnorzeki to niewielka miejscowość w województwie Podkarpackim położona w sąsiedztwie miasta Krosno. Od stolicy Podkarpacia Rzeszowa dzieli ją około 50-ciu kilometrów. Czarnorzeki oraz sąsiednie miejscowości jak Odrzykoń oraz Kombornia otaczają piękne krajobrazy Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Panoramę okolicy wzbogacają ostańce oraz wychodnie skalne zbudowane z piaskowca, których na tych terenach występuje bardzo wiele. Oprócz tego znajduję się tu m.in. rezerwat Prządki, a na granicy Korczyny i Odrzykonia usytuowane są ruin zamku Kamieniec. Zarówno rezerwat Prządki jak i zamek Kamieniec należą do największych atrakcji tego obszaru. Żadne z nich nie istniałoby gdyby nie skalne turnie.

Rezerwat Prządki

W celu ochrony przyrody w Czarnorzekach ustanowiono rezerwat Prządki. Nazwę rezerwatu zaczerpnięto z ludowej legendy, która głosi:  „Trzy panny z pobliskiego zamku Kamieniec zakochały się w jednym rycerzu, chcąc rozstrzygnąć prawo pierwszeństwa do ukochanego, postanowiły, że ta zostanie jego żoną, która pierwsza uprzędzie nić na ślubną odzież. Z powodu zbliżającego się dnia świątecznego, panny nie chcąc gorszyć mieszkańców zamku, udały się za las, na pobliskie wzgórze, gdzie nie były dla nikogo widoczne. Nie udało im się jednak ukończyć dzieła, gdyż zanim zadzwonił dzwoń w korczyńskim kościele, wołający na nabożeństwo, trzy panny zostały zamienione w potężne kamienie jako przestroga dla nieszanujących dnia świątecznego.” Jak można się domyślić nazwa rezerwatu pochodzi od przędzenia nici. Czynnością tą zajmowały się panny zaklęte w kamienie. Stąd też w rezerwacie Prządki spotkać można ostańce o nazwach takich jak: Prządka Matka, Prządka Babka, Dziewica, a także Herszt czy Zbój Madej. Pasmo ostańców i wychodni skalnych rozciąga się równoleżnikowo od miejscowości Odrzykoń aż po Kombornię. Swoimi kształtami zachwycają turystów i przyciągają wspinaczy.

Zamek Kamieniec

Kolejną atrakcją tego rejonu jest zlokalizowany w Odrzykoniu zamek Kamieniec. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIVw. Jednym z późniejszych właścicieli zamku był Aleksander Fredro, który objął go w posiadanie dzięki małżeństwu z Zofią Jabłonowską. Pisarz przeglądając archiwalia swego majątku natrafił na dokumenty procesowe poprzednich włascicieli zamku, którzy toczyli o niego wieloletni spór. Wydarzenia te stały się inspiracją dla pisarza, dzięki temu powstała jego najsłynniejsza komedia pt. “Zemsta”. Aż do Potopu Szwedzkiego zamek rósł w potęgę, kiedy został zniszczony. Pomimo remontów podejmowanych przez kolejnych właścicieli popadał w coraz większą ruinę. Więcej informacji na temat zamku i możliwości jego zwiedzania znaleźć można na: http://zamekkamieniec.iq.pl/
Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Wspianie w Czarnorzekach

Wracając do ostańców i wychodni skalnych, większa ich część została zagospodarowana dla celów wspinaczkowych. Okolice Czarnorzek są największym na Podkarpaciu rejonem wspinaczkowym. Przez lata dzięki staraniom wielu osób utworzonych zostało bardzo dużo dróg wspinaczkowych i boulderów. W całym tym obszarze wydzielono 6 ogródków wspinaczkowych. Z zachodu na wschód są to kolejno: Smoczy Grzbiet, Kamieniec, Przełom Marcinka, Rezerwat, Strzelnica oraz Sokoli Grzbiet. Każdy z nich oferuje różnorodne wspinanie w przewieszeniach, pionach czy połogach. Ze względu na bardzo dobry współczynnik tarcia jaki posiada piaskowiec znajdziemy tu głównie czujne, techniczne ruchy. Z pewnością pozwoli to na udoskonalenie pracy nóg podczas wspinania 🙂 Ostatnim wydanym przewodnikiem wspinaczkowym po tych rejonach jest przewodnik Jacka Trzemżalskiego. Prezewodnik ten jest głównie poświęcony wspinaniu z liną.
Przewodnik wspinaczkowy Jacka Trzemżalskiego
Na stronie: http://podkarpackietop.pl/ – przewodnik boulderowy stworzony przez Rzeszowski Klub Wysokogórski, jednak obejmuje on tylko rejon Kamieńca i Strzelnicy Najbardziej aktualny i największy przewodnik boulderowy po Czarnorzekach znajdziecie w linku w panelu po prawej stronie 🙂 Przewodnik ten obejmuje sektory: Smoczy Grzbiet, Kamieniec, Przełom Marcinka, Strzelnica oraz Sokoli Grzbiet. W wszystkich tych sektorach wspinanie jest dozwolone. Dla tych którzy chcieliby podpatrzyć jak dokładnie wygląda przebieg poszczegolnych boulderów przygotowałem topo (przewodnik) w wersji video. Filmy znajdziecie na kanale Crazy Is Life na youtube. Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzania Czarnorzek. Zapraszam wszystkich wspinaczy, zarówno wspinających się z liną oraz tych boulderujących. Potenacjał wspinaczkowy Czarnorzek jest ogromny, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Jesienne boulderowanie w Czarnorzekach
Oprócz wspinania, zimą w Czarnorzekach można pośmigać na nartach. Znajduje się tu niewielki wyciąg narciarski: http://czarnorzekiski.pl/. Nieopodal rezerwaru Prządki, jak tylko warunki na to pozwalają, przygotowywane są trasy do narciarstwa biegowego. Natomiast z zamku Kamieniec przez rezerwat Prządki aż do wyciągu narciarskiego możemy przejść szlakiem turystycznym PTTK.  Z całą pewnością można stwierdzić, że tereny te idealnie nadają się do aktywności ruchowej i wypoczynku na świeżym powietrzu.   Na sam koniec słowniczek: Bouldering (z ang. boulder – głaz) – wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną – więcej znajdziecie na wikipedia

Similar Posts