Szybki Test: Plecak QUECHUA MH500 20l

Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam szybki test plecaka trekkingowego Quechua MH500 o pojemności 20l. Plecak ten testowaliśmy zarówno w warkunkach zimowych jak i letnich. Nie mamy tu na myśli panującej aury, a raczej sprzęt jaki potrzebujemy zapakować w danych warunkach. Latem będzie to bukłak z wodą i lekka odzież, natomiast zimą raki i termos z gorącą herbatą.

Jak wyglądały nasze testy

Nasze testy opierały się na górskich wycieczkach przez cały kalendarzowy rok. Testom poddaliśmy dwa egzemplarze, jeden w wersji damskiej – link i drugi w wersji męskiej – link. Według producenta każdy z nich został zaprojektowany tak aby lepiej dopasować się do kobiecej i męskiej sylwetki. Trudno powiedzieć czy tak jest w rzeczywistości ponieważ nie zauważyliśmy żadnych znacznych różnic pomiędzy plecakami, no może oprócz kolorów 🙂 Możemy z pewnością stwierdzić, że plecaki w obu wersjach są bardzo wygodne. Jednak aby być w pełni zadowolonym z ich wygodnego użytkowania należy je dokładnie dopasować, ale o tym później.
Plecaki nie miały łatwo

Jakie usprawnienia znajdziemy w plecaku QUECHUA MH500 20l

Plecak Quechua MH500 20l składa się z komory głównej przykrywanej klapą. Klapa została wyposażona w kieszeń na suwak, natomiast w komorze głównej znajdziemy kieszeń na bukłak oraz niewielką kieszonkę na cenne drobiazgi jak klucze czy portfel. Komora główna jest bardzo pojemna, jednak ze względu na wyprofilowanie systemu nośnego jej wymiary są lekko ograniczone. Aby ułatwić dostęp do dna poprowadzono wzdłuż pleacka zamek błyskawiczny. Rozwiązanie to praktycznie otwiera całą komorę główną. Dodatkowo zamek błyskawiczny otwierany jest zarówno z góry jak i z dołu, dlatego nie zawsze konieczne jest otwieranie klapy. Na zewnątrz umieszczono dodatkową kieszeń na suwak oraz 3 kieszenie z elastycznego materiału. Dwie z nich znajdują się po bokach oraz jedna większa umieszczona centralnie. Kieszenie te świetnie nadają się do przechowywania bidonów, wilgotnej garderoby albo innych rzeczy, które chcielibyśmy mieć pod ręką jak na przykład kurtka przeciwdeszczowa. Z tyłu plecaka znajdują się uchwyty do mocowania kijków trekkingowych. Natomiast pas biodrowy wyposażono w dwie bardzo pojemne kieszonki. Z pewnością przydadzą się na takie drobiazgi jak telefon czy okulary.  

Kilka słów o systemie nośnym

System nośny plecaka jest zbudowany z aluminium, dzięki czemu jest bardzo sztywny, a zarazem lekki. Odpowiednie wyprofilowanie stelaża oraz zastosowanie siateczki zapewnia bardzo dobrą wentylację pleców. Oprócz tego szelki oraz pas biodrowy wyposażono w otwory wentylacyjne. Całość tworzy bardzo dobry system wentylacji. Ku naszemu zdziwieniu nie jest to przysłowiowy pic na wodę. Rzeczywiście system wentylacji działa bardzo dobrze w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Dużo lepiej odprowadzony zostaje pot, a nasze ciało ma większą możliwość schłodzenia się. Nawet podczas wędrówek w upalne dni efekt jest zauważalny. Wyprofilowanie stelaża może również trochę przeszkadzać przy wkładaniu zapełnionego bukłaka. Najoptymalniejszy będzie bukłak o pojemności 2l, z bukłakiem 3 litrowym pojawia się już kłopot, więcej o bukłakach znajdziecie tu: Szybki Test: Bukłak na wodę FORCLAZ/B’TWIN/KALENJI.  

Niska waga, duża kompaktowość i wytrzymałe materiały – plecak idealny?

Tak jak wspomnieliśmy na początku plecak jest bardzo wygodny, nam nie sprawiał żadnych problemów podczas całodniowych górskich wędrówek. Niewątpliwą zaletą jest też jego waga, a także kompaktowość. Plecak  Quechua MH500 20l waży tylko 1,1kg przy czym dalej wygląda solidnie. Materiały użyte do jego produkcji zaskakują wytrzymałością jak na tak cienką tkaninę, co tylko potwierdza, że spokojnie będziemy mogli użytkować go nawet 10lat lub więcej. Producent zapewnia 10-cio letnią gwarancję.  

Warto pamiętać o odpowiedniej regulacji

Jeszcze na koniec uwaga o której wspomieliśmy na samym początku. Aby być w pełni zadowolonym z wygody pleacaka, należy go odpowiednio dopasować.  Zapinamy pas biodrowy i regulujemy go tak aby spierał się on na biodrach, jednocześnie nie uciskając ich. Następne regulujemy szelki. Całość powinna być dopasowana w taki sposób aby ciężar plecaka spierał się zarówno na biodrach i na ramionach. Dopinamy pasek piersiowy i jeszcze na konieć regulujemy paski znajdujące się w gornej części szelek, dokładnie tuż obok naszej szyji. Ich odpowiednia regulacja pozwoli ustabilizować plecak oraz dobrze przenieść jego ciężar na nasze ramiona. Oczywiście nie należy zapominać, że pierwszym krokiem jest zapakowanie i zapięcie plecaka w taki sposób aby nie pozostawał luźny.  Zapinamy wszyskie klamry, zamki, dociągamy klamry oraz regulujemy boczne troki. Nic tak bardzo nie denerwuje jak luźno latające rzeczy po naszym plecaku podczas wędrówek zwłaszcza w terenie o znacznej ekspozycji.
Każdy ma swój własny sposób noszenia plecaka, nie zawsze poprawny, ważne, że wygodny 🙂
Plusy:
  • Bardzo dobrze wykonany
  • Lekki – 1,1kg
  • Pojemny
  • Wygodny
  • Wentylacja ciała
  • Bardzo łatwy dostęp do komory głównej
  • Elastyczna kieszeń na wilgotną odzież
  • Gwarancja 10lat
  Minusy:
  • System nośny może ograniczać dostęp do dna komory głównej
  • System nośny trochę utrudnia włożenie bukłaka wypełnionego wodą

Similar Posts